Vaprusehelmed

5. detsembril toimus koolis heategevuslik töötuba. Ligi 300 õpilast 1.–4. klassidest valmistasid koos vanemate klasside õpilaste abiga vaprusehelmeid.

Vaprusehelmed on loodud krooniliste haigustega laste ravi toetamiseks ning nende abistamiseks valulike protseduuride ja pikkade raviperioodidega toimetulekul. Eestis on programmiga liitunud hetkel TÜ Kliinikumi ja Tallinna Lastehaigla hematoloogia-onkoloogia osakonnad.

Eestisse jõudis helmeprogramm Bonni Ülikooli Kliinikumist väikese Sander Salundo abiga, kelle lugu samuti helmeste abil kee vormi sai ning kelle vaimustus helmeprojektist andis meile kindla teadmise, et see on vajalik ka teistele samasuguse haigusega lastele. Sandri abil on oma lugu saanud jutustada paljud lapsed.

Helmeste abil saavad lapsed ja pered rääkida oma lugu, mida nad on saavutanud, läbi elanud ja kui vaprad nad on olnud. Iga helmes tähistab kindlat protseduuri. Narratiivi loomine ja oma loo mõtestamine aitab vähendada kaost ja stressi, mille trauma lapsele tekitada võib. Helmeprogramme on loodud üle kogu maailma. MTÜ Vaprusehelmed on Hollandi programmi VOKK KanjerKetting litsentseeritud rahvusvaheline partner.

Suur tänu õpetaja Minna-Mirjam Kurvitsale, kes oli heategevusliku ettevõtmise peakorraldaja. Täname kõiki klassiõpetajaid ja tublisid abistajaid vanematest klassidest, kes klassiõpetajatele suureks toeks olid.